Wydarzenia i imprezy

„Opodatkowanie nieruchomości” – Konferencja we Wrocławiu poświęcona opodatkowaniu i zmianom w regulacjach dotyczących nieruchomości - RELACJA

Data publikacji: 2024-11-06

Szanowni Państwo,

w dniu 25 października 2024 r. we Wrocławiu na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się Konferencja „Opodatkowanie nieruchomości”. Jej organizatorami i współorganizatorami było szereg prestiżowych instytucji, w tym Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu, Katedra Prawa Finansowego WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego, Dolnośląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu, Izba Komornicza we Wrocławiu, Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Zaangażowanie i współpraca wszystkich wymienionych powyżej Instytucji przesądziła o wysokim poziomie merytorycznym tego spotkania. 

Konferencję uroczyście otworzył dr hab. prof. UWr, Rafał Kowalczyk, który w imieniu Władz Uniwersytetu powitał zgromadzone osoby i zaprosił do wspólnych obrad. Następnie głos zabrali organizatorzy. Reprezentujący Okręgową Izbę Radców Prawnych Wicedziekan Krystian Mularczyk podczas swojego przemówienia podkreślił znaczenie omawianej tematyki w kontekście obecnych przepisów prawnych i ich wpływu na rynek nieruchomości. Z kolei Pani Alicja Marciniak, Przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych wyraziła przekonanie o kontynuowaniu tej inicjatywy w przyszłości, gdyż nie tylko przedmiot obrad odwołuje się do ważnych praktycznie problemów opodatkowania nieruchomości, ale pozwala zintegrować różne środowiska zajmujące się w swojej codziennej praktyce tym zagadnieniem.

W programie wydarzenia znalazły się trzy panele tematyczne, które zgromadziły specjalistów z różnych dziedzin prawa podatkowego oraz praktyków. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród prelegentów znalazło się wielu radców prawnych, co świadczy o dużym zaangażowaniu i kompetencjach radców prawnych w dyskusji nad zagadnieniami prawnymi związanymi z opodatkowaniem nieruchomości.

W pierwszym panelu, zatytułowanym „Nieruchomości w podatkach dochodowych”, moderowanym przez dr Krzysztofa Biernackiego, Zastępcę Przewodniczącej Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradczej, uczestnicy mieli okazję wysłuchać czterech interesujących referatów. Pani Izabela Grabelus, radca prawny i doradca podatkowy, zaprezentowała temat „Nieruchomości w fundacjach rodzinnych”, wskazując na istotne zagadnienia związane z opodatkowaniem nieruchomości w kontekście fundacji rodzinnych. Pan Kamil Wiśniewski, doradca podatkowy i Członek Zarządu Dolnośląskiego Oddziału KIDP, omówił ciekawy temat  „Nieruchomości a CIT estoński”. Pani Monika Brzostowska, doradca podatkowy i Zastępca Przewodniczącego Zarządu Podlaskiego Oddziału KIDP, przybliżyła temat „Obrót nieruchomościami w działalności gospodarczej”, omawiając zasady dokonywania transakcji nieruchomościami w obrębie działalności gospodarczej. Panel zamknęła Pani Agnieszka Sieruga, Naczelnik Wydziału Podatków Dochodowych, Majątkowych i Sektorowych w Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu, która przedstawiła temat „Spółki nieruchomościowe”.

Drugi panel zatytułowany „Nieruchomości w podatku od towarów i usług”, moderowany przez Panią Emilię Matlak, Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Wrocławia - Krzyków, skupił się na aspektach podatku VAT związanych z nieruchomościami. Pan Damian Staszak, doradca podatkowy, przedstawił temat „VAT przy wynajmie nieruchomości”, przedstawiając najnowsze wytyczne i praktyki dotyczące tego tematu. Pan Piotr Grzechnik, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Legnicy, poruszył kwestię „Czynności komornika sądowego podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT”, odkrywając zawirowania związane z egzekucją i VAT. Z kolei Pan Michał Kinastowski, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia, omówił temat „Uprawnień i obowiązków komornika sądowego związanych z opisem i oszacowaniem nieruchomości w świetle przepisów o podatku VAT”. Kolejny prelegent Paweł Bieniek asesor komorniczy szczegółowo wyjaśnił „Wpływ zbycia nieruchomości na czynności komornika podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT”. Następnie Pan Sławomir Dybka, Kierownik Działu Podatku od Towarów i Usług Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, który przedstawił temat „Komornik jako płatnik VAT przy sprzedaży nieruchomości”. Ostatni referent w tym panelu  doradca podatkowy Pan  Sławomir Zieleń, skupił się problemie na „Korekty VAT-u przy zbyciu nieruchomości”, prezentując praktyczne przypadki i wskazówki na temat korekty podatku VAT w kontekście obrotu nieruchomościami.

Podczas trzeciego panelu, zatytułowanego „Nieruchomości w podatkach majątkowych, opłatach i świadczeniach publicznych”, moderowanego przez dr hab. Rafała Kowalczyka, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego oraz radcę prawnego omawiano kluczowe zagadnienia dotyczące opodatkowania majątkowego. Pani Karolina Zieleniecka, radca prawny i doradca podatkowy, w swoim wystąpieniu pt. „Problematyka określenia przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości w praktyce. Planowane zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych” w zwróciła uwagę na możliwe zmiany w przepisach. Następnie dr Joanna Koziollek, również radca prawny, przybliżyła temat efektywności społecznego programu mieszkaniowego jako narzędzia wspierającego mieszkalnictwo. Kolejnym prelegentem był doradca podatkowy Pan dr Waldemar Szewc, który w swoim wykładzie „Podatek katastralny czy katastrofalny” przybliżył temat ewentualnego wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce. Przedstawił argumenty zarówno za, jak i przeciw temu rozwiązaniu, podkreślając jego ewentualny wpływ na właścicieli nieruchomości oraz rynek nieruchomości. Ostatnie wystąpienie w panelu należało do Pani Grażyny Chrobak, Kierownika Działu Podatków Majątkowych i Sektorowych w Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu. W swoim referacie „Nabycie pierwszego mieszkania – nowe regulacje” omówiła zmiany w przepisach dotyczących nabywania mieszkań przez młodych nabywców. 
Na zakończenie konferencji odbyło się podsumowanie oraz dyskusja, podczas której uczestnicy wymienili się spostrzeżeniami na temat poruszanych tematów i przyszłych kierunków zmian w prawodawstwie. Wysoka frekwencja oraz zaangażowanie prelegentów i uczestników potwierdziły, jak istotne są zagadnienia związane z opodatkowaniem nieruchomości w kontekście dynamicznych zmian w prawie podatkowym.

dr Krzysztof Biernacki
Wiceprzewodniczący Zarządu Dolnośląskiego Oddziału KIDP

Krystian Mularczyk
Wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.