Aktualność: INFORMACJA PO III ZJEŹDZIE
Wrocław, dnia 21 stycznia 2010 roku
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy
Doradcy Podatkowi Regionu Dolnośląskiego,
W dniach 15-16-17 stycznia 2010r. w Warszawie odbył się III Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, w którym uczestniczyli również reprezentanci naszego Regionu -wybrani podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 27 października 2009 r. we Wrocławiu.
Z niezmierną dumą przekazujemy Państwu informację, że wiele zamierzeń i planów poczynionych przez naszych delegatów znalazło swój finał na Zjeździe i stało się podstawą wielu ważnych uchwał. Wszelkie ustalenia, które zapadły w czasie Zjazdu były wynikiem ciężkiej pracy delegatów i licznych spotkań z reprezentantami innych regionów (współpracowaliśmy zwłaszcza z delegatami z regionu opolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, z którymi dyskutowaliśmy najważniejsze kwestie dotyczące przyszłego kształtu naszej korporacji). Zjazd obradował przez trzy pełne dni, ale obrady przebiegały bardzo spokojnie i merytorycznie. Dyskusje w zespołach problemowych były burzliwe, ale w efekcie doprowadziły do wypracowania wspólnego stanowiska.
Najważniejsze zmiany, które wprowadził III Zjazd:
- Podwyższenie składki członkowskiej do 75 zł,
- Uchwalenie nowych zasad etyki zawodowej,
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- Wprowadzenie zmian w Statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych,
- Postulaty związane z pracami nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym,
Nowym Przewodniczącym KRDP został Pan Tomasz Michalik, znany autorytet zwłaszcza w dziedzinie VAT. Wybrano także członków nowej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego, Sędziów Sądu Dyscyplinarnego. Z naszego regionu wybrani zostali do pełnienia poszczególnych funkcji następujący reprezentanci:
Członkami Krajowej Rady Doradców Podatkowych zostali - Pani Mirosława Zachar, Pan Marian Sworobowicz, Pan dr Jacek Zieliński,
Członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej została Pani Alicja Marciniak,
Członkiem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego – Pan Robert Wrzesiński,
Z-cami Rzecznika Dyscyplinarnego – Pani Grażyna Wysocka, Pan Waldemar Szewc
Uchwalenie podwyżki składki członkowskiej było nieuniknione z tego względu, iż od początku istnienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych składka nie była podnoszona, a do jej zmiany jest uprawniony jedynie Zjazd Doradców Podatkowych. Podwyżka stanowi sumę wzrostu poziomu inflacji przez 10 ostatnich lat funkcjonowania Krajowej Izby Doradców Podatkowych i na tak uzasadnioną zmianę delegaci przystali. Delegaci nie wyrazili jednak zgody na drastyczną podwyżkę składki i projekt podziału środków finansowych, który zaproponowała ustępująca Rada.
Ustępująca Rada proponowała bowiem podniesienie składki do 100,00 zł i zmianę proporcji podziału wypływających środków ze składek w ten sposób, aby regiony mogły dysponować jedynie 50 % środków wpływających ze składek (obecnie 70% składek dysponuje Zarząd Regionu, 30 % pozostaje w Warszawie).
Według powyższej propozycji, aż 40 % miało zostać przeznaczone na utrzymanie organów Izby, 10 % miało służyć wsparciu mniejszych regionów (jeżeli na taką pomoc wyraziłaby zgodę Krajowa Rada).
Serdecznie Państwa zachęcam do zapoznania się z materiałami wypracowanymi przez III Zjazd, które z pewnością już niebawem pojawią sie na stronie Krajowej Izbyhttp://www.krdp.pl/.
Z poważaniem
Mirosława Zachar